Diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna ma na celu określenie charakteru trudności dziecka, odniesienie niepokojących zachowań do norm rozwojowych, nazwanie występującego problemu psychologicznego oraz sformułowanie zaleceń do wspierania rozwoju dziecka. To rozpoznanie ryzyka występowania zaburzenia rozwojowego, zaburzenia emocjonalnego, innych zaburzeń zdrowia psychicznego.  Ostatecznym diagnostą z kompetencjami do wydania diagnozy stanu psychicznego jest lekarz psychiatra.
 
Diagnoza psychologiczna obejmuje konsultację psychologiczną z rodzicami / rodzicem / opiekunami (bez dziecka), minimum dwie konsultacje psychologiczne z dzieckiem (liczba zależna od potrzeb, celu diagnozy). Jeśli rodzic zgłosi potrzebę (podczas pierwszej konsultacji), na zakończenie procesu diagnostycznego wydawana jest opinia psychologiczna w formie pisemnej. (płatna zgodnie z aktualnym cennikiem usług)
 
W opinii zawarte są wnioski z wywiadu, obserwacji, prowadzonych badań, testów diagnostycznych oraz zalecenia do wspierania dziecka w domu, żłobku/przedszkolu/szkole. Czas oczekiwania na opinię to 2-3 tygodnie (od momentu ostatniej konsultacji dziecka). Jeśli rodzic potrzebuje omówić opinię ze specjalistą, umówiona jest dodatkowa konsultacja psychologiczna z rodzicami. 
 
W OstoJa Rodzina nie wydajemy opinii na potrzeby sądu, w sprawach okołorozwodowych.