Konsultacja psychologiczna

Konsultacja dziecka / nastolatka poprzedzona jest konsultacją psychologiczną dla rodziców / rodzica / opiekunów, bez obecności dziecka. Spotkanie to ukierunkowane jest na wywiad psychologiczny – poznanie rodzicielskiej perspektywy,  przyjrzenie się specyfice trudności doświadczanych przez dziecko, odkrycie jego zasobów, potrzeb, wstępne rozpoznanie podłoża trudności, ocena/wstępna diagnoza problemu. To wszystko pomoże w zaplanowaniu spotkania z dzieckiem, żeby miało jak największą wartość.

Konsultacja psychologiczna dzieci i młodzieży ma pomóc w odkryciu ich potrzeb, trudności, zrozumieniu perspektywy, emocji towarzyszących przeżywanym problemom. To wstępna diagnoza stanu emocjonalnego, psychicznego dziecka. To czas na zbudowanie bezpiecznej relacji z psychologiem, terapeutą, obniżenie napięcia związanego z pierwszym kontaktem, stworzenie przestrzeni sprzyjającej otwartości, zaufaniu i gotowości do bycia wspieranym.

Nasi terapeuci szanują autonomię, indywidualność każdego człowieka, dbamy o respektowanie tajemnicy psychologicznej, zgodnie z Kodeksem Etycznym Zawodu Psychologa.

Po konsultacji lub kilku (w zależności od potrzeb, relacji z dzieckiem, rodzaju problemu) psycholog proponuje działania wspierające dziecko/młodzież oraz rodzinę w danym problemie.
 
Możemy zaproponować następujące formy wsparcia:
– Wskazówki dla rodziców / opiekunów, jak mogą wspierać dziecko (w formie ustnej), rekomendowanie  konsultacji specjalistycznych, ukierunkowanych na dalszą diagnozę
– Terapia psychologiczna dziecka/nastolatka
– Wsparcie rodzicielskie
– Terapia rodzinna
– Trening umiejętności społecznych (TUS)/Socjoterapia
– Terapia pedagogiczna, Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
– Diagnoza / Opinia psychologiczna w formie pisemnej z zaleceniami do wspierania dziecka w środowisku rodzinnym oraz w żłobku / przedszkolu / szkole